Protestantse Gemeente

KERKBLAD   ARTIKEL

 Assen

 Protestantse
 
Kerk
 
Nederland

    

 

 

   

  

Wijkgemeenten PGA
Assen-Noord
Opstandingskerk Assen-Noord
De Bron De Bron
De Ontmoeting
Kloosterveen De Ontmoeting
Holt-Esch
Jozefkerk Holt-Esch
Zuiderkerk Zuiderkerk
Vredeveld
Adventskerk Vredeveld
Sionsgemeente
De Schulp Sionsgemeente
Vereniging van
Vrijzinnige Protestanten
Doopsgezinde Kerk Vereniging van
Vrijzinnige
Protestanten
Ouderenpastoraat Ouderen-
pastoraat

  

Kerkbladarchief

poster
'Al onze vestigingen elke zondag open!'

naar website
Kerk in Actie

     
 

naar archief

Publicatiedatum: 5 mei 2011
Auteur: Peter Siebesma

Over de toekomst van de (advents)kerk

Het water zal stromen

De AK slaat met haar Formatieplan spijkers met koppen: drie wijkgemeenten, drie vierplekken. De uitleg waarom te bezuinigen is helder. Maar er blijven vragen. Waarom bijvoorbeeld Vredeveld en Assen-Noord samen en geen andere combinatie? Waarom de Adventskerk als dependance? En wat is dat? 
Een kort-door-de-bocht plan en daarom onzorgvuldig. 
De Adventskerk als dependance gaat namelijk niets opleveren, alleen maar geld kosten. Om over de inhoudelijke gevolgen nog maar te zwijgen.

Elke kerksluiting roept emoties op. 
Voor besluitvorming zijn harde argumenten relevant: 
1. nog maar enkele jaren geleden werd de Open Hof afgestoten. Veel gemeenteleden van Vredeveld passen ervoor nu alweer hun kerk op te geven; 
2. van Open Hof naar Adventskerk verliep soepel; net als bij Zuiderkerk en Jozefkerk ging het om twee kerken in een zelfde wijk. Anders wordt het als het om aparte wijken gaat. Veel gemeenteleden van Vredeveld zullen bij samengaan een andere kerk kiezen dan in Noord; de kerk in Rolde zal favoriet zijn; 
3. via de Adventskerk heeft Vredeveld zich met de GGZ verbonden, elke zondag wordt gezamenlijk gevierd. Landelijk wordt deze samenwerking geprezen als voorbeeld van sociale integratie. Veel mensen zullen solidair blijven en met de GGZ blijven kerken; 
4. in de loop der jaren zijn velen lid geworden van de Adventskerk vanwege haar kwaliteiten op het gebied van liturgie en kerkmuziek. Kwaliteiten, samenhangend met de bijzondere bouw en akoestiek en niet zondermeer door een ander Asser kerkgebouw te vervangen. Voor velen zal Assen- Noord geen alternatief zijn. 
Voldoende ingrediënten dus om een meer dan ‘gebruikelijk’ verlies aan leden te verwachten. Afstoten van de Adventskerk bespaart € 8.000 per jaar aan huur en wat beheerskosten. De verliespost zal echter heel wat groter zijn. De conclusie is helder: afstoten van de Adventskerk als vierplek helpt de Asser kerken van de wal in de sloot. 

Adventskerk
vergroting

Hoe dan wel? 
Bepaalde ontwikkelingen zijn niet te stuiten. Als een rivier, in haar loop geblokkeerd, die toch doorstroomt en een nieuwe bedding uitschuurt. Zo zal het ook met de Adventskerk gaan, binnen de vieringen en eromheen. De Asser Bach Cantategroep verzorgt regelmatig druk bezochte cantatediensten. De muzikale vespers met bijdragen van koren en ensembles genieten veel belangstelling. De kunstexposities en activiteiten van Kerk en Theater: uniek en druk bezocht. Een bont geheel, kunstzinnig, creatief, spiritueel waarvoor velen uit Assen en ver daarbuiten naar ‘de witte kerk’ komen. In het hart daarvan de goed bezochte vieringen, met bijzondere aandacht voor liturgie en kerkmuziek, ondersteund door professionele kerkmusici. De Adventskerk is zo een wervende kerk bij uitstek. En … voor de cliënten van de GGZ is de wekelijkse viering ook hun viering! 

Hoe verder? Hoe voorkom je dat dit alles verloren gaat? Er zijn twee scenario’s denkbaar. De eerste ligt voor de hand. Het samenwerkingsverband met Assen-Noord kent twee vierplekken, op gelijkwaardige wijze gebruikt. De ene zondag een viering in Marsdijk, de andere zondag in Vredeveld. Het woord dependance wordt geschrapt. 
Het tweede scenario zal kunnen ontstaan wanneer de Adventskerk als vierplek wordt opgeheven. De GGZ zal de vieringen voor haar bewoners willen voortzetten, het liefst met blijvende solidariteit vanuit Vredeveld. Velen zullen hier volgens mij gehoor aan geven en in de Adventskerk blijven kerken. Dit wordt versterkt door een andere beweging. De betrokkenen bij muzikale vespers, Asser Bach Cantategroep en iedereen die ooit bewust voor de Adventskerk koos: zij zullen deze unieke kerkruimte blijven gebruiken en bezoeken. Een denkbare vorm is een Stichting Adventskerk. Afstoten van de Adventskerk als vierplek kan zo een proces op gang brengen, waarin alles buiten de Protestantse Gemeente Assen om wordt voortgezet: een niet wenselijke ontwikkeling, maar voor velen het enige alternatief. 

Of is er toch nog een derde scenario? Wanneer de Adventskerk op eigen kracht doorgaat, laat men zien dat je je als kerk met eigen bijdragen goed zelfstandig kunt bedruipen. De stap ‘terug’ naar de Asser kerken is dan makkelijk gezet, maar wel onder een belangrijke voorwaarde: de wijkgemeente werkt met eigen budget en zorgt er zelf voor, inkomsten en uitgaven op elkaar af te stemmen. Besluiten over formatie van predikanten en kerkgebouwen worden niet meer ‘van bovenaf’ opgelegd, maar door de gemeenteleden zelf gedragen. 

De Adventskerk zal zich verder ontwikkelen tot ‘huis voor zingeving en spiritualiteit’. Een nieuwe uitdaging, niet alleen voor de Adventskerk, maar voor de kerk van de toekomst: met de deuren wijd open voor iedereen in de buurt. In welk van de drie scenario’s ook, de Adventskerk zal doorgaan. De rivier zal blijven stromen. Het krachtige water zal zich diep in het landschap blijven schuren en haar eigen bedding gaan vormen. Waarheen ook. Waarlangs ook. Maar stromen zal het! 

Peter Siebesma is ontwikkelingspsycholoog, voormalig directeur-bestuurder van een zorginstelling en als cantor/organist aan de Adventskerk verbonden. 
Hij gaf leiding aan meerdere fusies en reorganisaties in de gezondheidszorg.

naar archief

 
     
  

laatste wijzigingen