Protestantse Gemeente

KERKBLAD   ARTIKEL

 Assen

 Protestantse
 
Kerk
 
Nederland

    

   

Wijkgemeenten PGA
Assen-Noord
Opstandingskerk Assen-Noord
De Bron De Bron
De Ontmoeting
Kloosterveen De Ontmoeting
Holt-Esch
Jozefkerk Holt-Esch
Zuiderkerk Zuiderkerk
Vredeveld
Adventskerk Vredeveld
Sionsgemeente
De Schulp Sionsgemeente
Vereniging van
Vrijzinnige Protestanten
Doopsgezinde Kerk Vereniging van
Vrijzinnige
Protestanten
Ouderenpastoraat Ouderen-
pastoraat

   

Kerkbladarchief

poster
'Al onze vestigingen elke zondag open!'

naar website
Kerk in Actie

     
     
 

naar archief

Publicatiedatum: 25 augustus 2011
Auteur: ds. Jan Ridderbos

Met nieuwe ogen kijken

Johannes de Doper (aflevering 3 en slot)

Het kwartaal van Johannes de Doper loopt ten einde. Vanaf eind september neemt Michaël het stokje over. En dan is de cirkel rond. Want een jaar geleden zijn we in deze rubriek begonnen met het kwartaal van St. Michaël (op z’n Engels: Michaelmas).

Wij hebben als protestanten het kerkelijk jaar ongelooflijk, je zou haast zeggen onfatsoenlijk uitgekleed. We hebben slechts enkele feestdagen overgehouden. Lekker protestants en lekker Drents: doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg. 
Sommige kerken zijn wijzer. Daar wordt op of omstreeks 29 augustus stil gestaan bij het einde van het aardse leven van Johannes de Doper. Het begon allemaal zo feestelijk op de kerkelijke kalender: 24 juni: Sint Jansfeest, het feest van Johannes de Doper. 
In Laren N.H. en op andere plaatsen wordt op die dag een processie gehouden. 
De natuur staat in volle bloei. Het is volop mogelijk om de huizen en het kerk- gebouw met veldbloemen te versieren. Ruim twee maanden later is het feest voorbij. Omdat Johannes de Doper openlijk de buitenechtelijke praktijken van koning Herodes bekritiseerde, werd hij gevangen genomen. Tijdens een feestmaal was de koning zo onder de indruk van zijn dansende stiefdochter Salomé, dat ze alles aan hem mocht vragen. Ze vroeg - ingefluisterd door haar moeder - om het hoofd van Johannes op een schaal en zo geschiedde. 

Johannesschotel 

In de loop der tijden is de onthoofding van Johannes
de Doper op allerlei manieren uitgebeeld. De meest gebruikelijke afbeelding is door middel van een schilderij. Maar er werden ook objecten van hout, metaal of van steengoed gemaakt. Men noemde zoiets een Johannesschotel (deftiger Johannes in disco - en dan niet disco als dansgelegenheid maar als schotel). Googelt u maar even op Johannesschotel en u ziet een reeks van voorbeelden. Het ging om een bord waarop het hoofd van Johannes was gelegd. Zo’n kunstwerk was natuurlijk niet bedoeld om de kamer te versieren, maar voor de devotie, het toegewijde schouwen. Bekijkt u maar het bijgaande plaatje met het nobele hoofd van Johannes, in albast uitgehouwen. Zo’n voorwerp dient ertoe om ons te helpen om het lijden van onze medemens te overdenken. 

Catharijneconvent 

Opmerkelijk is dat die Johannesschotels niet alleen in het verleden gemaakt werden, maar dat dit tot in onze tijd gebeurd. In 2007 kocht het Catharijneconvent te Utrecht bij een Berlijnse galerie zo’n hedendaagse schotel aan. Prachtige tegenstelling: het Catharijneconvent is het ingetogen Nederlandse museum voor christelijke kunst en cultuur. Berlijn is symbool van het bruisende leven, dat vaak niet ingetogen of kuis is. In een galerie in die stad werd een voluit bijbels kunstwerk te koop geboden. Misschien is dat ook wel juist de plaats waar zo’n kunstwerk thuis hoort. 

Het kunstwerk werd gemaakt door de toon- aangevende kunstenares Carolien Smit (1960), en is zeer confronterend. Het trekt aan en stoot af. De uitgewerkte details, het levensechte (als dit woord in dit verband op z’n plaats is) en ook de uitstraling maken het tot iets bijzonders. In een toelichting op haar werk zegt de kunstenares: “Dagelijks wordt men geconfronteerd met terrorisme, dood en verderf. Onthoofdingen en executies zijn 
aan de orde van de dag. Ongevraagd wordt men deelgenoot gemaakt van deze gewelddadigheden, die hoewel ver weg, toch dichtbij zijn en ons persoonlijk raken. Het kunstwerk toont de kwetsbaarheid van de mens en de gruwelijkheden waartoe men in staat blijkt.” 
Wij, met de beelden van Noorwegen nog op ons netvlies en in ons achterhoofd kunnen het haar nazeggen: dit beeld maakt duidelijk wat mensen mensen aandoen. 

Het is duidelijk, de Bijbel raakt uit tel en uit beeld. En intussen hangen en staan in allerlei musea talloze kunstwerken die zonder kennis van de bijbelse verhalen onverstaanbaar zijn.
Het bijzondere van de Bijbel is dat daarin niet alleen de liefde en het lieflijke, maar ook de haat aan de orde komt. En zo is een Johannesschotel een spiegel voor ons: zie wat mensen met woorden (!) en daden elkaar aandoen.

naar archief

 
     
   
  

  

laatste wijzigingen