Protestantse Gemeente

KERKBLAD   ARTIKEL

 Assen

 Protestantse
 
Kerk
 
Nederland

    

   

Wijkgemeenten PGA
Assen-Noord
Opstandingskerk Assen-Noord
De Bron De Bron
De Ontmoeting
Kloosterveen De Ontmoeting
Holt-Esch
Jozefkerk Holt-Esch
Zuiderkerk Zuiderkerk
Vredeveld
Adventskerk Vredeveld
Sionsgemeente
De Schulp Sionsgemeente
Vereniging van
Vrijzinnige Protestanten
Doopsgezinde Kerk Vereniging van
Vrijzinnige
Protestanten
Ouderenpastoraat Ouderen-
pastoraat

   

Kerkbladarchief

poster
'Al onze vestigingen elke zondag open!'

naar website
Kerk in Actie

     
     
 

naar archief

Publicatiedatum: 1 december 2011
Auteur: Yvonne Lussenburg

Wachten en verlangen

© foto: Alfred Burema
  

“In het Kwi, een Afrikaanse taal, bestaat er geen woord voor oud, ze gebruiken het woord gegroeid, mensen zijn gegroeid in levenswijsheid en levenservaring. Het is mijn passie en missie om dat bij mensen naar boven te krijgen. Veel oude mensen in het verpleeghuis worstelen met hun waarde. ‘Ik ben niet meer nuttig’, ‘je hebt niets meer aan mij’ is wat ik veel hoor. In gesprekken zoeken we naar bronnen van geloof en waarde.”

Anita Akkerman werkt 24 uur per de week als geestelijk verzorger voor GGZ Drenthe, locatie Beilen en stichting Icare, verpleeghuis Altingerhof in Beilen. Zo nu en dan preekt zij op persoonlijke titel in Assen en omstreken om mensen iets te laten zien van haar werk voor de GGZ. GGZ Drenthe heeft vestigingen in Assen, Beilen, Emmen, Hoogeveen en Meppel.

In het verpleeghuis bezoekt Anita de mensen, ze organiseert groepsgesprekken en ze onderhoud contact met familie van cliënten. “Met mensen op de somatische afdeling (daar wonen de mensen met een lichamelijke beperking) maak ik zoveel mogelijk kennis. Op de afdeling psychogeriatrie wonen meer mensen, die ontmoet ik bij huiskamerbezoeken of bezoek ik op verwijzing van een verpleegkundige of arts.” 

  

Project inspiratie 

In verpleeghuis Altingerhof is een project opgezet om levenservaring en inspiratie te delen. Cliënten en verzorgers is gevraagd om te vertellen wat hun inspiratiebronnen zijn, wat voor hen van grote waarde is. Daar kwamen hele mooie gesprekken uit. “Ik zie mij als steunpilaar, mensen mogen tegen mij aanleunen, letterlijk en figuurlijk.” “Ik werk met mijn hart en mijn handen.” Uit deze interviews is de kern gehaald en door fotografen is daar een foto bij gemaakt. Deze foto’s hangen nu in het verpleeghuis. Eén van deze foto’s ziet u op deze pagina.

Wachten

Anita vertelt: “Advent, een periode van verlangen en wachten. Wachten, verwachten kan als spiritueel begrip opgevat worden. Wachten welke weg zich aandient, niet alles volplannen. Je wordt dan ontvankelijk en er kan zich iets nieuws aandienen. 

Voor mensen die in een verpleeghuis zijn opgenomen is wachten over het algemeen geen positief woord. Ze moeten zo vaak wachten. ‘Wacht even, ik kom zo bij u’, is wat ze regelmatig horen. Ook voor de verzorgenden is het vervelend om mensen te laten wachten. Omdat ze steeds meer moeten doen, is de werkdruk voor de verzorgenden in het verpleeghuis steeds groter geworden. Er zijn mensen die zich aan kunnen aanpassen aan deze situatie, maar er zijn ook veel mensen die hier erg onder lijden Iemand zei: ‘Ik kan mijn beperkingen dragen omdat ik steeds dichter bij Huis kom.’ Het belangrijkste in mijn werk is dat mensen zich moeten kunnen uitspreken, luisteren is een belangrijke taak. Mensen willen gehoord worden, je moet geen oplossing te bieden, mensen verlangen er naar dat hun problemen erkend worden.”


Publicatiedatum: 1 december 2011
Auteur: Anita Akkerman

Het verlangen om verder te kijken

Terwijl we op een koude dag
in zijn kamer zaten,
keken we naar buiten.

Welk beeld iets uitdrukt van hoe ik me van binnen voel?
Hij zocht naar een antwoord op mijn vraag.
Ik denk de winter, vervolgde hij.
Het heeft iets troosteloos,
moet je eens kijken,
geen blaadje meer aan die bomen te zien,
alles grijs en grauw.
Soms voel ik me als een boom in een bos,
waarvan de bomen een voor een gekapt worden.
Zeker nu mijn vrouw er niet meer is.
Alsof alles van waarde mij ontglipt.
Bij ons thuis hing een tegeltje in de gang:
‘Van het concert des levens krijgt niemand een program’.
Eerder stond ik er niet zo bij stil,
nu denk ik, da’s maar goed ook,
ik vind het gemis moeilijk te dragen.

En dan zitten we met elkaar.
In de huiskamer.

Ieder met de eigen gedachten.
Er wordt weinig gezegd.
Ik sluit me er zelf ook vaak voor af.
Ik kijk naar buiten,
Het lijkt of ik dan niks doe,
Dat is niet zo,
ik zit vol gedachten,
het brengt me in werelden
waar ik graag ben.

Verleden week neuriede iemand een melodie.
Het viel me op, het raakte me.
Ik wist ook waarom.
Wat had ik dat lang niet gehoord.
Het bracht me terug naar mijn geboortedorp.
Bij mijn buurvrouw.
Ik was daar graag.
Daar was ik welkom,
Dat voelde ik thuis niet.
Het zij zo, zo is het gegaan.

Mijn buurvrouw?
Een bijzondere vrouw.
Ze zong altijd!
Of ze nu aan het verstellen was of aan het koken.
Ik zie het nog voor me.
Ik hoor het nog in mij klinken.

Ze zong altijd.
Wat mooi dat ik het weer teruggevonden heb,
In mezelf, door die melodie.
Ik was het kwijt.
Hoe is het mogelijk, denk ik nu.

Wat me er zo in raakt?
Nu, dat zij, mijn buurvrouw,
het zong om door te gaan.
Ze had veel tegenslagen te verduren.
Haar verlangen naar uitzicht,
naar licht
het is ook mijn verlangen geworden.
Het verlangen om verder te kijken
om niet helemaal op te gaan
in wat me hier en nu overkomt.

 Of zij mij dat heeft geschonken?
Ja, mooi eigenlijk.
Ze zal zich er helemaal niet
bewust van zijn geweest.
Zo’n klein zaadje, dat ze heeft gezaaid in mijn leven.

Samen zingen, nu, dit lied?
Dat is goed.

naar archief

 
     
   
  

  

laatste wijzigingen