s5 logo

Interview Woord&Dienst met Max van Leeuwen over Groene kerk

Zonnepanelen OpstandingskerkDe Opstandingskerk in Assen is sinds 2013 ‘groene kerk’ en daarmee een van de eerste groene kerken in Nederland. Nog altijd komen er nieuwe loten aan de Asser stam, zoals onlangs de actie ‘Stof tot nadenken’ over de sociale en milieuimpact van kledingproductie. Max van Leeuwen, secretaris van de Werkgroep Economie en Geloof, vertelt. Te lezen door op deze link te klikken.

Dit interview stond in Woord&Dienst, januari 2021, en is met toestemming van Woord&Dienst / KokBoekencentrum hier te lezen.
Zie voor meer info over dit tijdschrift: https://www.theologie.nl/tijdschriften/woord-en-dienst/

Werkgroep economie en geloof

Groene kerkDe werkgroep economie en geloof van de PGA inspireert en stimuleert kerkleden, kerkenraden en anderen om vanuit hun geloof of levensvisie na te denken over een meer duurzame wereld. Duurzaamheid (bijbels: rentmeesterschap) in de brede zin van sociale-, economische- en ecologische duurzaamheid, is voor ons een kernwaarde. We willen ons vanuit ons geloof actief inzetten voor verduurzaming van de samenleving. Ten diepste betekent dat voor ons een aarde, waarop al iets zichtbaar wordt van Gods Koninkrijk en zijn gerechtigheid.

De werkgroep is ontstaan naar aanleiding van de Verklaring van Accra.
In 2004 kwam er een verklaring uit van de Wereldbond van reformatorische kerken (WARC) die toentertijd vergaderde in het Ghanese Accra. In deze zgn. Accra-verklaring nemen de gezamenlijke kerken krachtig afstand van een wereldeconomie die onrechtvaardigheid in stand houdt en die de schepping schendt. Op de plaats waar de zichtbare sporen van het slavernijverleden te vinden zijn, valt de hedendaagse verslaving waaraan een economie die inzet op tomeloze groei en die zich niet laat storen door groeiende ongelijkheid of door uitputting van de natuurlijke bronnen, des te scherper in het oog. Omdat wij, in Noord en Zuid, de ene Fairtrade gemeentewereld delen als een van God ontvangen geschenk, zo betoogt de verklaring, kunnen wij niet de ogen sluiten voor deze situatie. Vandaar dat in de Accra-verklaring enkele prangende vragen als huiswerk voor de kerken worden geformuleerd. 

 

 

De werkgroep heeft deze vragen opgepakt en is ermee aan de gang gegaan d.m.v. bezinning, studie, activiteiten, actie.

- Zo zijn er bijvoorbeeld boeken van Arjo Klamer en Tomas Sedlacek bestudeerd en is er een avond over Donuteconomie van Kate Raworth geweest. Najaar 2019 is er een leeskring over Trees van Montfoort, Groene TheologieReinier van den Berg- Er werden energiebesparende maatregelen geïnitieerd (spaarlampen, efficiënt inrgelbare verwarmingsketels, zonnepanelen).
- Jaarlijks wordt op de dankdag voor gewas en arbeid de dankdaglezing georganiseerd, met sprekers als Reinier van den Berg, Jacobine Geel, Marjan Minnesma, Marga Kool, Maurits Groen
- D.m.v. bedrijfsbezoeken kunnen belangstellenden met eigen ogen en oren duurzaamheid ervaren, zoals bij een eco-boerderij, Waterleiding Maatschappij Drenthe, Hotel Van der Valk, Woningstichting Actium, het Duurzaamheidscentrum in Assen
- Kerken in Assen wordt gevraagd Fairtradekerk en Groene kerk te worden, de werkgroep helpt hen daarbij. De Opstandingskerk is al Groene Kerk, en ook de Gereformeerde (vrijgemaakte) kerk Het Lichtpunt in Kloosterveen. De Drieklank en Vredenoord hebben het Fairtradekeurmerk. We zijn in gesprek met de burgerlijke gemeente Assen om Fairtradegemeente te worden
Zonnepanelen Opstandingskerk- Kerkdiensten rondom Fair trade en duurzaamheid worden opgezet en gehouden in de diverse wijkgemeenten
- Voor het beleidsplan van De Algemene Kerkenraad wordt een duurzaamheidsmissie geformuleerd

 

 

 

 De werkgroep wordt gevormd door leden van de Protestantse Gemeente Assen, uit alle wijkgemeenten.
Wil jij ook meedoen? - Van harte welkom!

Voor meer info kun je contact opnemen met de secretaris a.i.:
Dick Vos
email: Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken.
tel: 06 10695490

We use cookies

Wij gebruiken cookies op onze web site. Sommigen zijn essentieel voor het correct functioneren van de site, terwijl anderen ons helpen om de site en gebruikerservaring te verbeteren (tracking cookies). U kan zelf kiezen of u deze cookies wil toestaan of niet. Let op dat als u onze cookies weigert mogelijk niet alle functies van de site beschikbaar zijn.