s5 logo

De Jeugdraad is op zoek naar goede ideeën!

Geert Warris en Jolanda DukerOnlangs zat ik om de tafel met Geert Warris en Jolanda Duker om ze te interviewen over de activiteiten van de Jeugdraad. Toevallig was dat op hervormingsdag; de dag dat Luther nu vijf honderd en één jaar geleden zijn 95 stellingen aan de kerkdeuren van de slotkapel te Wittenberg vastnagelde. Misschien wel veelzeggend dat we juist op deze dag hadden afgesproken. Immers, het verzet van Luther leidde tot de reformatie, en dat is ook precies wat Geert en Jolanda van plan zijn met de Jeugdraad. Het is tijd voor een frisse wind!

Maar laat ik beginnen met de heer en dame in kwestie voor te stellen. Geert Warris, vader van drie kinderen van 20, 17 en 13 jaar en kerkganger in De Ontmoeting. Hij heeft met het opgroeien van zijn kinderen het hele spectrum gezien; van kindernevendienst, clubwerk en tienerdienst tot jeugdouderling. Sinds dit seizoen is hij voorzitter van de jeugdraad. Zijn opdracht is om de jeugdraad weer op de kaart te zetten en daarvoor heeft hij veel ambitieuze plannen.

Want Geert is niet zo van het pappen en nathouden… En Jolanda Duker, moeder van twee kinderen van 12 en 10 jaar en beroepshalve ‘goed met cijfers’. Vandaar dat zij een paar jaar terug reageerde op een oproep in het Kerkblad voor een penningmeester voor de jeugdraad. Ervaring in het jongerenwerk heeft ze niet, organisatietalent des te meer. Jolanda heeft haar wortels in de Jozefkerk, maar beiden zitten op persoonlijke titel in de Jeugdraad. Daarnaast bestaat de Jeugdraad uit de jeugdouderling en de jeugddiaken van elke wijkgemeente.

Prioriteit nummer één

De Jeugdraad bestaat al een flink aantal jaren. Tot nu toe was het vooral een overlegorgaan tussen de wijkgemeentes. Maar de nieuwe ploeg in de Jeugdraad wil meer. Zij willen de jeugdwerkers gerichter ondersteunen in hun belangrijke werk. Want over één ding is iedereen het vaak wel eens: het jeugdwerk zou prioriteit nummer één moeten zijn, als we willen voorkomen dat onze generatie uiteindelijk het licht uit kan doen. “De jeugd heeft de toekomst, en daar moeten we ons best voor doen”, aldus Geert. Naast de verbindende taak van de jeugdraad willen ze daarom zelf ook initiatief nemen om dingen te organiseren, met name voor jongeren van 12 tot en met 20 jaar. Zo wordt er dit seizoen boekenkasten ingericht waar jongeren en jeugdwerkers gebruik van kunnen maken.

En verder is de Jeugdraad op zoek naar goede ideeën om te ondersteunen. Er is vanuit de Algemene Kerkenraad budget beschikbaar voor het jongerenwerk en het is zaak om dit geld goed in te zetten. Er is dus voor het jongerenwerk ruimte om eens wat extra’s te kunnen doen, hetzij voor het wijkwerk, hetzij voor gezamenlijke activiteiten in Assen. Aanvragen daarvoor kunnen ingediend worden via het e-mailadres van de jeugdraad. Daarbij is het nadrukkelijk niet de bedoeling dat de jeugdraad de activiteiten over gaat nemen. De Jeugdraad is er voor middelen of ondersteuning van de wijken. We kunnen ons verheugen in een Jeugdraad die het niet ziet zitten om alleen maar te vergaderen, maar die doelgericht de jongeren in Assen wil ondersteunen. Op dit moment zit er nog veel in de pen, maar dat ze dit gaan realiseren staat wat Geert betreft vast. Maar alleen kunnen ze dat niet, ze hopen dat er genoeg mensen in Assen zijn die hen erbij willen helpen.

 Verbinding zoeken

Ook willen we jongeren met elkaar en met andere groepen verbinden”, aldus Jolanda. “Bijvoorbeeld door een bezoek aan de landelijke Passion, de EO jongerendag of iets heel anders, dat hangt ook van de behoefte van de groep zelf af.” Een eerste vereiste is natuurlijk om in contact te blijven met de jongeren. Een artikel als dit in het Kerkblad zal hoogstwaarschijnlijk niet zo heel veel effect hebben, dus moet er gezocht worden naar andere kanalen. De Jeugdraad is bijvoorbeeld ook op zoek naar iemand die hen kan helpen bij het gebruik van social media. Het is een uitdaging om de jongeren op een goede manier te bereiken, maar we moeten dit wel blijven proberen.

Jolanda heeft nog een duidelijke motivatie om juist voor deze doelgroep aan het werk te gaan. Kijk maar eens naar je eigen vriendengroep. Deze ontstaat vaak in je tienertijd, een periode waarin je vriendschappen voor het leven maakt. Het is een hele vormende leeftijd en het is belangrijk om onze jongeren ook de kans te geven om vriendschappen vanuit het jeugdwerk op te bouwen en samen volwassen te worden. Het jeugdwerk wil daarom ook een veilige sociale omgeving bieden. Overigens zonder het verleden te willen kopiëren, want de ideeën van toen hoeven natuurlijk niet te zijn wat de jeugd van nu wil. Geert voegt toe: “Ik vind het belangrijk om sociaal en emotioneel contact te houden met ‘onze’ jongeren. Ons doel is om ervoor te zorgen dat ze zich als 20 plussers niet afzetten tegen de kerk, maar weten dat ze altijd terug kunnen vallen op de kerk en het geloof.” Een prachtige doelstelling!

Ingrid Meier

Reageren op dit artikel? Graag! Reacties mogen naar het nieuwe e-mailadres: Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken. Wilt u nog meer lezen over de Jeugdraad, kijk dan eens op de vernieuwde pagina van de website van de PGA.

We use cookies

Wij gebruiken cookies op onze web site. Sommigen zijn essentieel voor het correct functioneren van de site, terwijl anderen ons helpen om de site en gebruikerservaring te verbeteren (tracking cookies). U kan zelf kiezen of u deze cookies wil toestaan of niet. Let op dat als u onze cookies weigert mogelijk niet alle functies van de site beschikbaar zijn.